Prawidłowe złącze konstrukcji

Budowa konstrukcji dachu nie jest sprawą zbyt skomplikowaną. Po prawidłowym obsadzeniu murłat na wieńcu pozostaje dopasowanie krokiew. Każdy element (krokiew) ma określoną długość i kąt dopasowania. Po wycięciu zamków, kulawek itp pozostaje tylko montaż w określonym miejscu. I tu powstaje pytanie  – jakie złącze wybrać? Na naszym rynku są trzy popularne łączniki: gwóźdź budowlany, wkręt ciesielski i kątownik ciesielski. Każdy z nich ma określone właściwości.

Obecnie najpopularniejszym w Polsce łącznikiem jest gwóźdź budowlany. Niestety nie jest to najtrwalsze rozwiązanie. W zależności od rodzaju dachu gwóźdź poddawany jest dużym naprężenia. Ciężar pokrycia, siła podrywająca, siła rozporu mogą spowodować, iż gwóźdź nie będzie w stanie spełnić określonej funkcji i konieczne jest wzmocnienie konstrukcji, co generuje dodatkowe koszty.

Coraz popularniejsze stają się natomiast wkręty ciesielskie, wykonane z wysokiej jakości metalu. Odporne na korozje i łamanie stają się bardzo dobrym złącznikiem ciesielskim. Ich wysoka wytrzymałość z powodzeniem wytrzymuje przeciążenia na jakie jest narażona.
Wkręt ciesielski dzięki swojej konstrukcji pozwala na korygowanie krzywizn drewna. W bardzo dobry sposób można montować lub demontować poszczególne elementy bez łupania drewna.
Obecnie na rynku najtrwalszym złączem ciesielskim jest kątownik. Ich wytrzymałość na siłę rozpory czy podrywu jest kilkakrotnie większa niż gwoździa. W zależności od wielkości kątownika i długości gwoździa wytrzymują obciążenie nawet kilku ton.
Jednak w parze z wytrzymałością idzie wyższa cena łącznika. Najtańsze złącze (gwóźdź) jest najmniej odporne na siły działające na dachu. Kątownik spełni swoje funkcje, jednak jest kilkukrotnie droższy od gwoździa. Zastosowanie wkrętów ciesielskich jest jakby kompromisem między ceną a wytrzymałością. Jednak w zależności od projektu dachu, wkręt ciesielski możne okazać się niewystarczający.
Dlatego optymalnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie wkrętów ciesielskich oraz wzmocnienie w newralgicznych punktach kątownikiem –  co da nam gwarancję bezpieczeństwa.