Rynna plastikowa czy metalowa?

Podczas budowy domu każdy inwestor stoi przed wyborem rynny. Która jest lepsza? Co będzie trwalsze: plastik czy metal
Każda rynna, czy metalowa czy plastikowa, ma swoje zalety.
Zaletą rynny plastikowej jest niewątpliwie jej wysoki profil. Pozwala to odprowadzić więcej wody z dachu. Niestety jej naturalnym wrogiem jest słońce. Z upływem czasu rynny plastikowe płowieją i ulegają odkształceniu, co może prowadzić do rozszczelnienia. Przy nieprawidłowym montażu rynna może ulec uszkodzeniu podczas osuwającej się z dachu lawiny śniegu i lodu. Charakterystyczną cechą tych rynien jest rozszerzanie i kurczenie podczas którego wytwarza się hałas. Z roku na rok producenci ulepszają swoje produkty, poprzez zastosowanie trwalszych tworzyw. Ma to na celu przeciwdziałaniu odkształceniom czy blaknięciu koloru.
Trwalszym i odporniejszym na warunki atmosferyczne materiałem jest metal. Rynny metalowe nie ulegają odkształceniom. Ich kolor przez długi czas pozostaje taki sam. System metalowy możemy sami poddać konserwacji za pomocą pędzla i farby, bez demontażu. Montować można ją na dwa sposoby: hakami doczołowymi lub wiszącymi. Te drugie nie wymagają nabijania deski czołowej. Są jedynym rozwiązaniem przy dachach z rzeźbionymi końcówkami. Ich minusem jest niski profil, przez co zmniejszona jest ich przepuszczalność. Są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne przy montażu i użytkowaniu.
Porównując te dwa materiały musimy wziąć pod uwagę kwestie ceny. System metalowy jest o ok. 30%-50% droższy. Jednak w parze z ceną idzie również okres gwarancyjny. Od 15 lat na rynny plastikowe, do 30 na rynny metalowe. Wybór nie jest prosty, jednak każda decyzja ma swoje  poparcie w użytkowaniu.